Formularze do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Proponowane przez nas terminy spotkań prześlemy Państwu w odpowiedzi na zainteresowanie udziałem w programie.
Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań przy odpowiedniej ilości uczestników.

Cennik:

Karnet - 5 spotkań w cyklu: 50 zł

Zgłoszenia:

Joanna Łuniewicz
tel: 694 888 375
e-mail: joanna@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 0 - 1

ścieżka: Czytamy i Oglądamy

Cykl oparty na naszej propozycji dla najmłodszych, z której można skorzystać niemal w każde niedzielne przedpołudnie. Spotkanie polega na głośnym odczytaniu przez animatora fragmentu interesującej książki. Po czym następuje projekcja filmu, będącego adaptacją lektury lub na motywach zbliżonych do tematyki książki. Po projekcji zapraszamy dzieci do udziału w konkursie plastycznym, którego zwycięzcy otrzymają od nas filmowe upominki.

Lekcja 1: ODWAGA

Jak uratować mamę
czytamy: Jak mama została Indianką? | Ulf Stark
oglądamy: JAK URATOWAĆ MAMĘ | Jak uratować mamę
reż. Daniel Zduńczyk Marcin Męczkowski, Polska 2016, 90'

Adaś większość czasu spędza, grając na komputerze, a jego starsza siostra Aneta - czytając książki. Dokuczają sobie i kłócą się o drobne sprawy, jak niejedno rodzeństwo w ich wieku. Kiedy ich mama ulega wypadkowi i trafia do szpitala, dzieci zostają odesłane do babci na wieś. Zmartwione stanem zdrowia ukochanej mamy, postanawiają udać się po radę do miejscowej czarownicy, która podobno zna tajemnicze sposoby na wiele bolączek. Starsza kobieta wysyła rodzeństwo do średniowiecznej krainy pełnej rycerzy, zamków i ziejących ogniem smoków, aby znalazły tam legendarne Złote Krople. Dzięki nim spełnią się ich życzenia, w tym to najważniejsze - powrót mamy do zdrowia. Adaś i Aneta są zdeterminowani, żeby osiągnąć swój cel.

„Jak uratować mamę” to sprawnie łącząca w sobie dwie techniki animacji (przestrzenną i płaską) polska produkcja dla dzieci, która niesie uniwersalne treści. O spójności artystycznej obrazu i czytelności przesłania świadczy sukces filmu na międzynarodowych festiwalach, począwszy od Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, na Delhi w Indiach skończywszy.

Lekcja 2: TRADYCJA I ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE

Karsten og Petras vidunderlige jul
czytamy: Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka | Petr Horáček
oglądamy: MAGICZNE ŚWIĘTA KACPRA I EMMY
Karsten og Petras vidunderlige jul, reż. A.L. Nass, Norwegia 2014, 80’

Arne Lindner Nass po raz trzeci zaprasza widzów do bezpiecznego, wesołego świata Kacpra i Emmy. Tym razem mali przyjaciele z niecierpliwością oczekują nadejścia świąt Bożego Narodzenia oraz… pierwszego śniegu. Kiedy święta zbliżają się coraz bardziej, a biały puch nadal się nie pojawia, Emma postanawia zwrócić się w tej sprawie do samego Świętego Mikołaja. Wraz z Kacprem podejmują się starań o to, by święta były prawdziwie niezwykłe, czyli rodzinne i koniecznie... ośnieżone.

Lekcja 3: ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Hokus pokus Albert Aberg
czytamy: Nieźle to sobie wymyśliłeś Albercie | Gunilla Bergstrom
oglądamy: HOKUS POKUS, ALBERCIE ALBERTSONIE | Hokus pokus Albert Aberg
reż. Torill Kove, Norwegia 2013, 72'

Albert to bohater książek dla dzieci autorstwa szwedzkiej pisarki Gunilli Bergström. Licząca ponad trzydzieści tytułów seria została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a sama autorka otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, w tym tych najcenniejszych, bo przyznawanych przez jury dziecięce.

Sześcioletni Albert marzy o posiadaniu psa. Tęsknie spogląda na każdego czworonoga mijanego na ulicy. Dzieli się swoimi pragnieniami z tatą, ale tata to nudziarz, który niczego nie rozumie i wciąż powtarza Albertowi, że jest za mały, żeby mieć własne zwierzątko. Chłopiec ciągle słyszy, że jest na coś za mały, ale to tylko wzmaga jego upór i chęć udowodnienia tacie, że zasługuje na zaufanie. Narysowana prostą kreską animacja, bez fajerwerków i zaskakujących zwrotów akcji w trafny sposób pokazuje świat z perspektywy przedszkolaka. W perypetiach Alberta mali widzowie odnajdą siebie i swoje doświadczenia, a dorośli lepiej poznają dziecięce rozumowanie i motywy postępowania.

Lekcja 4: PRZYGODA

Karsten og Petra pa safari
czytamy: Afryka Kazika | Łukasz Wierzbicki
oglądamy: KACPER I EMMA NA SAFARI | Karsten og Petra pa safari
reż. Arne Lindtner Naess, Norwegia 2015, 75'

Emma i Kacper, a wraz z nimi ich ukochane maskotki Pani Królik i Leo, wyruszają w niezwykłą podróż do Afryki, gdzie mama Emmy, lekarz weterynarii, będzie pomagać swojej koleżance Ann w prowadzeniu lecznicy dla zwierząt. Mali przyjaciele szybko znajdują wspólny język z ciemnoskórą Tiri, córką Ann. Z zafascynowaniem przyglądają się pracy w lecznicy, cieszą się, gdy chore zwierzę wraca do zdrowia i przeżywają chwile strachu na safari... Kiedy pewnego dnia wpadają na trop siatki kłusowników, postanawiają przerwać ten bezsensowny proceder łapania dzikich zwierząt dla rozrywki.

„Kacper i Emma na safari” w bardzo przystępny sposób przekazuje najmłodszym widzom wiedzę o świecie przyrody i zagrożeniach, jakie mogą spotkać mieszkańców dżungli czy sawanny ze strony ludzi. Film uczy, jak ważna jest przyjaźń i że warto być otwartym na drugiego człowieka.

Lekcja 5: WYOBRAŹNIA

Zestaw animacji
czytamy: Tam gdzie żyją dzikie stwory | Maurice Sendak
oglądamy: ZESTAW NIEZWYKŁYCH FILMÓW KRÓTKICH
Francja/Szwajcaria/Wlk. Brytania 2014-15, 51’

GRUFFALO | The Gruffalo, reż. Max Lang, Jacob Schuh, Wlk. Brytania 2009, 24’
SŁOŃ I ROWER | Le vélo de l?éléphant, reż. Olesya Shchukina, Francja 2014, 9’
LIST | Messages dans l’air, reż. Isabelle Favez, Szwajcaria 2015, 6’
MAŁY PTASZEK I WIEWIÓRKA | Der kleine Vogel und das Eichhörnchen, reż. Lena von Dorhen, Szwajcaria 2015, 5’
RAZ, DWA, TRZY – DRZEWO PATRZY! | One, two, tree, reż. Yulia Aronova, Francja 2015, 7’

Zdolność tworzenia wyobrażeń to cenna umiejętność, ktorą mogą pochwalić się tylko ludzie. Do czego może przydać się wyobraźnia? Co to znaczy, że ktoś ma „bogatą wyobraźnię” lub jest “bez wyobraźni”? Zestaw kilku krótkometrażowych filmów animowanych jest nie tylko świetnym przykładem nieograniczonej fantazji twórczej artystów, ale i dowodem na pomysłowość i spryt zwierzęcych bohaterów tych produkcji. Mała mysz opowiadająca napotkanym zwierzętom o tajemniczym Gruffalo, który pożera mysich wrogów na śniadanie, obiad i deser, smukłe drzewo, które miało dość wyobrażania sobie, jak wygląda świat, więc założyło buty i poszło odkrywać nowe tereny, słoń, który ciężko pracował, by spełnić swoje marzenie o rowerze... Zachowania małych bohaterów przypominają te, które znamy z „ludzkiego” świata.