Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2018/2019 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Karnet - 5 spotkań w cyklu: 60-75 zł
w zalezności od liczebności grupy

Zgłoszenia:

Anna Kurda
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 6 - 7

cykl: Poza granice znanego świata

Ścieżka edukacyjna zbudowana wokół przewodniej idei otwierania się na inność i obcość. Jej problematyka dotyczy zrozumienia sytuacji osób niepełnosprawnych i społecznie wykluczonych, ale także przedstawicieli innych religii i grup etnicznych. Prowokujący do dyskusji charakter poruszanych kwestii odpowiada przewodniej idei cyklu - nawiązywaniu dialogu pomagającego przełamać uprzedzenia.

Lekcja 1: Zauroczeni i zdeterminowani

Le coeur en braille
MIŁOŚĆ PISANA BRAILLEM | Le coeur en braille
reż. Michel Boujenah, Belgia/Francja 2016, 85'

Dwunastoletnia Marie jest prymuską oraz utalentowaną wiolonczelistką. Wiktor to jej przeciwieństwo - zawsze najniżej oceniany, uważany jest przez wychowawców za lenia i klasowego klauna. Tych dwoje połączy szczera sympatia, która doprowadzi do zawarcia nietypowego układu. Dziewczynka marzy o nauce w prestiżowej szkole muzycznej, ale niestety cierpi na chorobę oczu - stopniowo i nieodwracalnie traci wzrok. Niepełnosprawność może zniweczyć jej plany, dlatego Marie starannie ukrywa przed światem swój stan. Klasowy kolega, w zamian za korepetycje i pomoc przy poprawieniu ocen, ma stać się oczami bohaterki. Marie i Wiktor z zaskoczeniem odkryją, że łączy ich coś więcej, niż tylko przyjacielska umowa.

"Miłość pisana Braillem" to bezpretensjonalna opowieść o pierwszym zauroczeniu, którą wyróżnia pełna wdzięku gra nastoletnich aktorów. Przesycony ciepłym humorem film w mądry sposób pokazuje, że w kwestiach miłości i uczuć wszyscy, niezależnie od wieku i doświadczenia, jesteśmy równie bezbronni i zagubieni. Choć zdjęcia utrzymane są w jasnych, słonecznych barwach, francuskiej produkcji daleko do nierealistycznego przesłodzenia. Obok wątku pierwszej miłości twórcy mierzą się bowiem także z tak poważnymi tematami, jak życie z nieuleczalną chorobą i niepełnosprawnością, żałoba oraz godzenie się z odejściem bliskiej osoby, wreszcie - nowy związek owdowiałego rodzica. Galeria pełnokrwistych postaci pierwszo- i drugoplanowych powoduje, że nie sposób się nudzić, a wszystkie wątki podejmowane są nie tylko przystępnie i mądrze, ale także dowcipnie.

Lekcja 2: Akceptacja krok po kroku

Auf Augenhöhe
NA LINII WZROKU | Auf Augenhöhe
reż. Joachim Dollhopf, Evi Goldbrunner, Niemcy 2016, 98'

Michi mieszka w domu dziecka. Ukochana matka zmarła kilka lat temu, tożsamości ojca chłopiec nigdy nie poznał. Nic więc dziwnego, że jego największe marzenie to odkrycie nazwiska rodzica i stworzenie z nim normalnego domu. Fortuna wydaje się mu sprzyjać: bohater przypadkiem znajduje niewysłany list matki do byłego partnera. Nie zastanawiając się ani chwili chłopiec decyduje się odszukać mężczyznę, który może być jego ojcem. Radość dziecka jest jednak tylko chwilowa - Tom okazuje się być osobą niskorosłą. Michi uznaje, że w takiej sytuacji woli nie mieć rodziny. W wyniku podstępu kolegów bohaterowie są zmuszeni razem zamieszkać. Od tego momentu chłopiec musi pozbyć się uprzedzeń, a Tom - poradzić sobie z niespodziewaną odpowiedzialnością i ojcowskimi obowiązkami. Tak rozpoczyna się długa droga do wzajemnego poznania i akceptacji.

"Na linii wzroku" pozytywnie zaskakuje odwagą, z którą twórcy podejmują rzadki w kinie temat oraz sposobem, w jaki konfrontują z nim widza. Mądrze i szczerze, bez idealizowania i upiększania, pokazują niełatwą codzienność osób niskorosłych i uprzedzenia społeczeństwa, z jakimi przychodzi im się mierzyć. Psychologiczny realizm jest jednym z największych atutów niemieckiej produkcji: filmowe postaci, a zwłaszcza Michi, są ludźmi z krwi i kości, dającymi wyraz swoim potrzebom, pełnymi sprzeczności i skrajnych uczuć. Film nie pozostawia obojętnym, twórcy wymuszają na widzu zaangażowanie i refleksję nad zachowaniem innych, a potencjalnie także nad ich własnym. Jednocześnie, dla równowagi, stawiają jasną tezę i prezentują właściwe postawy. W ostatecznym rozrachunku "Na linii wzroku" stanowi hymn pochwalny na cześć otwartości, samodzielnego myślenia i empatii.

Lekcja 3: Niełatwe dojrzewanie superbohatera

Il ragazzo invisibile
NIEWIDZIALNY CHŁOPIEC | Il ragazzo invisibile
reż. Gabriele Salvatores, Francja/Irlandia/Włochy 2014, 100'

Michele jest przeciętnym uczniem włoskiego gimnazjum. Na co dzień mierzy się ze szkolnymi dręczycielami, wzdycha w tajemnicy do klasowej piękności i zabawia młodszą siostrę pod nieobecność samotnie wychowującej dzieci matki. Wszystko się zmienia, kiedy chłopiec odkrywa, że posiada dar niewidzialności. Ta nieoczekiwana supermoc dodaje mu pewności siebie i pozwala robić rzeczy, na które do tej pory by się nie odważył. Szybko jednak okazuje się, że z nową umiejętnością wiąże się również odpowiedzialność, a także - niebezpieczeństwa. Kiedy ukochana bohatera zostaje porwana, Michele postanawia odegrać rolę superbohatera i rusza dziewczynie na ratunek. Nie podejrzewa nawet, że podczas poszukiwań odkryje nie tylko miejsce pobytu nastolatki, ale także mroczną historię własnej rodziny i tajemnicę swojego pochodzenia.

Włoska produkcja stanowi udaną europejską odpowiedź na hollywoodzkie superbohaterskie tytuły spod znaku Studia Marvel. Film, czerpiący również z konwencji teen movies, jest zgrabnie zrealizowany i do samego końca utrzymuje świetne tempo. Twórcy umiejętnie łączą opowiadanie o problemach przeciętnego nastolatka z tematami tak poważnymi, jak adopcja, eugenika, odkrywanie swojej tożsamości czy odpowiedzialność za własne czyny. "Niewidzialnego chłopca" docenili też członkowie Europejskiej Akademii Filmowej: w 2015 roku film otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Filmów dla Młodej Widowni.

Lekcja 4: Człowieczeństwo w krainie bogów

Da Hai
DUŻA RYBA I BEGONIA | Da Hai
reż. Xuan Liang, Chun Zhang, Chiny 2016, 103'

Po drugiej stronie oceanu, tuż pod jego dnem, istnieje magiczna, niewidzialna kraina zamieszkana przez niezwykłe istoty stanowiące dodatkowe ogniwo pomiędzy ludźmi i bogami. Zgodnie z tradycją każdy jej mieszkaniec w momencie ukończenia 16. roku życia udaje się pod postacią wielkiego delfina do świata ludzi, by poznać ich zwyczaje. Chun podczas swojej podróży szybko odkrywa, że wyprawa ta jest nie tylko piękna i pouczająca, ale także niebezpieczna, a skutki kontaktu z istotami ludzkimi mogą być śmiertelne. Poznany na powierzchni chłopiec ratuje bohaterkę z sieci kłusowników, sam jednak traci przy tym życie. Od tego momentu dziewczyna będzie próbowała wydrzeć mężczyznę śmierci i pomóc mu wrócić do domu.

Zrealizowana z rozmachem, zapierająca dech w piersiach chińska animacja to odpowiedź na barwne i bogate produkcje japońskiego studia Ghibli. Zanurzona w chińskiej mitologii i czerpiąca z dawnych wierzeń Państwa Środka historia okazuje się być jednocześnie uniwersalną baśnią o miłości, poświęceniu i odpowiedzialności, zrozumiałą pod każdą szerokością geograficzną. "Duża ryba i begonia" nie tylko olśniewa wizualnie, ale stanowi doskonały punkt wyjścia do rozważań na temat religijnej różnorodności, mitologii odległych ludów i kulturowego bogactwa.

Lekcja 5: Zagubieni w gąszczu stereotypów

Nellys Abenteuer
PRZYGODA NELLY | Nellys Abenteuer
reż. Dominik Wessely, Niemcy 2016, 97'

Trzynastoletnią Nelly wyjątkowo nie cieszy początek wakacji - bo jak tutaj być zadowolonym, kiedy rodzice zaplanowali wypoczynek w zapyziałej, zacofanej i źle wyglądającej na Instagramie Rumunii? Wyjazd od pierwszego dnia zakłóca seria mniejszych i większych katastrof, a czarę goryczy przepełnia piorunująca dla dziewczynki wiadomość - już wkrótce rodzina zamierza się tutaj przeprowadzić. Ojciec Nelly, inżynier budujący ekologiczne elektrownie wiatrowe, został nowym kierownikiem rumuńskiego oddziału. Na znak protestu nastolatka ucieka i zagłębia się w obce dla siebie miasto. Niedługo jednak cieszy się swobodą - najpierw zostaje okradziona, a następnie uprowadzona i uwięziona w oddalonej od cywilizacji romskiej wiosce. Niespodziewanie właśnie tutaj spotka sprzymierzeńców, nowych przyjaciół gotowych pomóc jej w powrocie do rodziców. Podczas szalonej ucieczki Nelly nie tylko pozna uroki życia w kraju tak odmiennym od rodzinnych Niemiec, ale także przedefiniuje swoje przekonania, priorytety i wartości.

Na pierwszy rzut oka "Przygoda Nelly" wydaje się pogłębiać popularne i krzywdzące stereotypy na temat społeczności romskiej oraz Rumunii. W gruncie rzeczy jednak twórcy filmu inteligentnie żonglują nimi po to tylko, by w toku akcji ośmieszyć je i obalić. Zaangażowana społecznie niemiecka produkcja pokazuje różnice w stylu i poziomie życia w Europie, uwrażliwia widzów na ludzką krzywdę i ekonomiczną nierówność oraz odkrywa przed nimi mechanizmy agresywnego i wypaczonego kapitalizmu. Twórcy udzielają odbiorcom lekcji tolerancji, otwartości i ekologii. Pedagogiczne treści przekazywane są ze swadą, rozrywkowo i dynamicznie, dzięki czemu film wydaje się być idealną propozycją dla spragnionych przygody młodych widzów.