Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2018/2019 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Karnet - 5 spotkań w cyklu: 60-75 zł
w zalezności od liczebności grupy

Zgłoszenia:

Anna Kurda
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 4 - 5

cykl: Kim jestem?

Tematyka cyklu obejmuje przede wszystkim problem tożsamości, odkrywania własnych korzeni i podejmowania odpowiedzialnych decyzji, a także podróży będącej okazją do poznania samego siebie. Projekcji towarzyszy krótkie wprowadzenie oraz moderowana przez filmoznawcę dyskusja po seansie, dotycząca zarówno warstwy ideowej, jak i formalnej prezentowanego filmu.

Lekcja 1: Frajda z chodzenia do szkoły

Apenstreken met aap noot mies
MAŁPIA AFERA | Apenstreken met aap noot mies
reż. Johan Nijenhuis, Holandia 2015, 96'

Największym marzeniem dziesięcioletniego Wima jest chodzić do szkoły, nauczyć się czytać, pisać i liczyć. Niestety, okrutna właścicielka sierocińca, w którym chłopiec się wychowuje, przymusza swoich podopiecznych do pracy w fabryce. Zdeterminowany, ciekawy świata bohater postanawia uciec i osiągnąć swój cel z dala od chciwej opiekunki. Tak zaczyna się wyjątkowa przygoda, podczas której Wim nie tylko pozna uroki życia na wsi, ale także, dzięki życzliwej i energicznej Jet, córce farmera, otworzy się na przyjaźń i skorzysta z pomocy innych.

Zrealizowany z dużym humorem film przenosi młodych widzów do dziewiętnastowiecznej Holandii. Twórcy pomysłowo ukazują realia życia w przemysłowym mieście i w gospodarstwie rolnym, posługując się przywodzącym na myśl powieści Charlesa Dickensa malowniczym, pełnym dramatyzmu naturalizmem. Bohaterowie wywodzą się z różnych grup społecznych, wyznają odmienne wartości i reprezentują różne, typowe dla tamtego okresu, problemy: twórcy portretują tak przedstawicieli społecznych nizin, jak i luksusowe życie arystokratycznej society. "Małpia afera" to jednak nie tylko ciekawa, pouczająca podróż w czasie i lekcja historii, ale także opowieść o sile przyjaźni i ludzkiej dobroci. Losy Wima stanowią też punkt wyjścia do dyskusji nad historią edukacji. Twórcy konfrontują młodych widzów z perspektywą dziś być może niepopularną - chodzenie do szkoły i nauka ukazane są w filmie jako przywilej, a nie przykry obowiązek, wiedza natomiast to źródło siły i radości oraz sposób na lepszą przyszłość.

Lekcja 2: Skok w skomplikowany świat dorosłych

Nono, het Zigzag Kind
ZIGZAG KID | Nono, het Zigzag Kind
reż. Vincent Bal, Belgia/Francja/Hiszpania/Holandia/Wielka Brytania 2012, 95'

Trzynastoletni Nono jest synem najlepszego na świecie inspektora policji. Nic więc dziwnego, że całe życie próbuje podpatrywać umiejętności ojca i wykorzystywać w praktyce jego triki, przez co wiecznie pakuje się w kłopoty. Kiedy Nono rujnuje bar micwę kuzyna, ojciec postanawia odesłać go do kostycznego i surowego wuja. Chłopiec jednak nigdy tam nie dociera. Spotkany w pociągu tajemniczy dżentelmen przekazuje mu zadanie-zagadkę. Uznając list za ćwiczenie dedukcji zlecone przez ojca Nono ochoczo rusza na spotkanie przygody. Jednak to, co początkowo wygląda jak kolejny niewinny trening, okaże się podróżą życia, drogą ku odkryciu wielkich rodzinnych tajemnic i zdobyciu informacji o utraconej przed laty matce. Czy chłopiec będzie gotowy na poznanie trudnej przeszłości własnej rodziny?

Dynamiczny, dowcipny, utrzymany w stylistyce retro "Zigzag Kid" żongluje konwencjami kina akcji i komiksowymi motywami. Twórcy stosują filtry barwne i podzielony ekran, aby przywołać skojarzenia z filmami sensacyjnymi lat 60., odwołują się do legendy genialnych przestępców w rodzaju Arsena Lupina i Fantomasa i intryg znanych z klasycznych powieści detektywistycznych. Pod płaszczykiem dobrej zabawy ukryte są jednak poważne tematy. Film subtelnie i w sposób dostosowany do wieku wprowadza młodych widzów w zawiły świat dorosłych dylematów i tragedii oraz skomplikowanych, destrukcyjnych uczuć, a dzięki świetnej grze odtwórcy głównej roli budzi silną empatię wobec protagonisty. Rodzinna historia Nono zmusza do rozważań na temat tożsamości, pochodzenia oraz wpływu historii naszej rodziny na życie każdego z nas.

Lekcja 3: Starcie z mrocznym cieniem

Belle et Sébastien 3, le dernier chapitre
BELLA I SEBASTIAN 3 | Belle et Sébastien 3, le dernier chapitre
reż. Clovis Cornillac, Francja 2017, 97'

Druga połowa lat 40. XX wieku. W alpejskiej wiosce, wysoko w górach, życie nareszcie wraca do normy po wojennej zawierusze. Kwitnie również przyjaźń Sebastiana i suczki Belli, która właśnie została matką trzech pięknych i niesfornych szczeniąt. Ów sielski spokój zostaje brutalnie przerwany przez odzianego na czarno i przemieszczającego się potężnym samochodem terenowym nieznajomego. Oschły, arogancki i brutalny przybysz o pustym spojrzeniu twierdzi, że jest właścicielem odnalezionej przez Sebastiana kilka lat wcześniej suczki. Co gorsza - posiada dowody potwierdzające ten fakt. Prawo stoi po jego stronie, ale odważny Sebastian nie chce rozstawać się z ukochaną towarzyszką. Ucieka z Bellą i szczeniętami w góry. Pech chce, że nadciąga potężna śnieżyca. Opiekunowie Sebastiana ruszają na poszukiwania chłopca i psów. W pogoń za nimi udaje się także nieprzenikniony, pozbawiony skrupułów nieznajomy.

Trzecia odsłona przygód śnieżnobiałej Belli i Sebastiana utrzymuje poziom wcześniejszych części. Jednocześnie została zrealizowana w taki sposób, że znajomość poprzednich filmów z cyklu nie jest konieczna. "Bella i Sebastian 3" to spójna, samodzielna opowieść o przyjaźni człowieka i psa, o szacunku dla zwierząt oraz przyrody, ale także o życiowych wyborach determinujących naszą przyszłość. Film wyróżnia doskonale napisana i zagrana postać Sebastiana - charyzmatycznego, nad wyraz dojrzałego, poważnego oraz niepokornego. Dodatkowym atutem francuskiej produkcji są piękne zdjęcia zapierających dech w piersiach alpejskich krajobrazów.

Lekcja 4: Odnaleźć się w skórze innego

Wonder
CUDOWNY CHŁOPAK | Wonder
reż. Stephen Chbosky, Hongkong/USA 2017, 113'

Auggie urodził się ze zdeformowaną twarzą. Kochająca i wspierająca rodzina starała się wzmacniać jego poczucie własnej wartości i poznawczą pasję - chłopiec wykazuje szczególny talent w dziedzinie fizyki i astronomii. Po latach nauki w domu przychodzi czas na konfrontację ze światem - bohater idzie do szkoły. Bystry i obdarzony poczuciem humoru Auggie zaczyna stopniowo pokonywać uprzedzenia rówieśników, wspierany przez charyzmatycznego nauczyciela i doświadczonego dyrektora placówki. Czeka go jednak konfrontacja z bandą klasowych prześladowców.

Nominowany do Oscara "Cudowny chłopak" to uniwersalna lekcja tolerancji i otwartości na inność. Dzięki wielogłosowej narracji (poznajemy historię nie tylko z punktu widzenia tytułowego bohatera, ale także z perspektywy nastoletniej siostry chłopca, jej najbliższej przyjaciółki oraz najlepszego kolegi Auggiego) film dostarcza rodzicom i wychowawcom wielu konkretnych, praktycznych wzorców rozwiązywania konfliktów, a młodych widzów uwrażliwia na problemy osób dyskryminowanych. Twórcy łączą ciepły, subtelny humor (odtwórcy ról rodziców: Julia Roberts i Owen Wilson grają tu zgodnie z komediowym emploi, które przyniosło im sławę) z autentycznym wzruszeniem, nie uciekając się przy tym do upraszczania portretów bohaterów i prostego podziału na okrutny świat i oszpeconą ofiarę.

Lekcja 5: Nieskrępowana wyobraźnia na fali

Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer
KUBA GUZIK | Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer
reż. Dennis Gansel, Niemcy 2018, 105'

Na wyspę, na której żyją tylko cztery osoby, trafia paczka z... noworodkiem. Chłopcem postanawiają zaopiekować się mieszkańcy maleńkiej krainy. Dzieciństwo Kuby upływa beztrosko i radośnie, jednak bohatera dręczy myśl o jego prawdziwym pochodzeniu i biologicznej rodzinie. Okazja do wyruszenia na poszukiwania własnych korzeni nadarza się, kiedy król wyspy uznaje, że jest na niej za mało miejsca i skazuje na wygnanie lokomotywę, którą opiekuje się maszynista Łukasz. Chłopiec postanawia dołączyć do pary przyjaciół i razem z nimi rusza w nieznane. Tak zaczyna się przygoda ich życia, podczas której odwiedzą fascynujące krainy i poznają całą galerię równie niezwykłych postaci.

Kinowa, pełnometrażowa adaptacja serii książek Michaela Endego, podobnie jak popularny serial telewizyjny o przygodach Kuby Guzika, przenosi widzów w świat dziecięcej fantazji. Aby się w niego zagłębić, należy wykazać się otwartością i nieskrępowaną wyobraźnią: bohaterowie bowiem w swoich wędrówkach docierają do coraz bardziej zaskakujących krain, w których znane z życia zasady i reguły nie mają racji bytu lub wywrócone są do góry nogami. Od pasażerów lokomotywy Emmy zawiadywanej przez maszynistów Łukasza i Kubę wymaga się również nieco absurdalnego poczucia humoru, dobrych manier (nawet w najgorszych tarapatach warto pamiętać o kindersztubie) oraz odwagi. Zalecane jest także wyzbycie się uprzedzeń i żądza przygód. Na śmiałków na stacji końcowej czekają skarby - pouczające lekcje: pozory mogą mylić, pod maską zła kryją się czasem poczucie samotności i ogromny smutek, a rodzina to coś więcej niż tylko więzy krwi. Reklamacji u przewoźnika nie przewiduje się.