Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2018/2019 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Karnet - 5 spotkań w cyklu: 60-75 zł
w zalezności od liczebności grupy

Zgłoszenia:

Anna Kurda
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 1 - 3

cykl: Kino Przygoda

Ścieżka edukacyjna inspirująca do podejmowania wyzwań i mierzenia się z własnymi ograniczeniami. Projekcje poprzedzone są dyskusją z filmoznawcą. Prelegent wprowadza widownię w tematykę spotkania, a także zapoznaje zebranych z podstawowymi pojęciami z dziedziny kina fabularnego i animacji, adekwatnymi do prezentowanego dzieła.

Lekcja 1: Mecz o wolność

Early Man
JASKINIOWIEC | Early Man
reż. Nick Park, Francja, Wielka Brytania 2018, 89'

Przebojowemu jaskiniowcowi Dugowi nie wystarcza spokojne życie i łowy na króliki - chce poszerzyć horyzonty swojego plemienia i doświadczyć wielkiej przygody. Żyjący w izolacji troglodyci nie mają pojęcia, że poza ich doliną świat poszedł naprzód i nastała epoka brązu. Zakuci po zęby w metal najeźdźcy zajmują rodzinną ziemię bohatera. Aby ją odzyskać, plemię musi stanąć do walki z agresorami, przyjmując wyzwanie na mecz piłki nożnej. Pomoże im bystra i niezależna Goona, przedstawicielka obozu wroga, która łamie społeczne tabu, gdyż w tej epoce piłka nożna jest dla kobiet niedostępna.

Nick Park, zdobywca czterech Oscarów, nie tylko składa w swym filmie hołd grom zespołowym, ale również oferuje zabawną i pożyteczną lekcję lojalności, solidarności, wzajemnego zrozumienia i przekraczania własnych granic. Utrzymana w slapstickowo-absurdalnej konwencji komedia może okazać się także ciekawym materiałem pomocniczym w nauce historii cywilizacji. Dzięki niej można zapoznać młodych widzów z takimi pojęciami z teorii społecznej, jak konflikt zbrojny, agresja militarna, suwerenność, walka wyzwoleńcza i etniczna oraz kulturowa odrębność. Charakterystyczna dla Aardman Studios animacja stop motion to też punkt wyjścia w refleksji nad bogactwem technik dostępnych dla twórców filmów dla dzieci.

Lekcja 2: Niespodziewane role, nowe obowiązki

Le grand méchant Renard et autres contes...
WIELKI, ZŁY LIS I INNE OPOWIEŚCI | Le grand méchant Renard et autres contes...
reż. Benjamin Renner, Patrick Imbert, Belgia/Francja 2017, 80'

Na małej farmie mieszkają zwierzęta o wyrazistej osobowości: spokojny i rozsądny prosiak, bojowa kurza mama, stanowiący zagrożenie dla otoczenia duet składający się ze spontanicznego kaczora i postrzelonego królika. W okolicy czai się zagrożenie: miejscowy czarny charakter wilk i łasy na mieszkańców kurnika lis. W wyniku nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności bohaterowie są zmuszeni do odegrania zupełnie innych niż dotychczasowe ról społecznych. Wykiwani przez leniwego bociana mieszkańcy folwarku podejmują się opieki nad noworodkiem, lis mimo woli zostaje zastępczym rodzicem stadka kurcząt, kwoka uczy towarzyszki samoobrony przed drapieżnikami, grupa zwierząt próbuje zastąpić niedysponowanego świętego Mikołaja. Poszczególne historyjki ujęte są w narracyjną ramę, którą jest wystawiana przez bohaterów sztuka teatralna.

"Wielki, zły lis i inne opowieści" to najnowsze dzieło twórców nominowanej do Oscara animacji "Ernest i Celestyna" (2012). Powracający w filmie temat społecznej roli jest ciekawym punktem wyjścia do dyskusji o miejscu w grupie, oczekiwaniach opiekunów wobec dziecka, wzorcach postępowania i indywidualnych predyspozycjach. "Wielki, zły lis…" uczy również pracy zespołowej, racjonalnych wyborów i odpowiedzialności, a także wskazuje, jak ważne w budowaniu pozytywnych postaw jest wsparcie i zaufanie ze strony innych. Dodatkowy walor stanowi piękna, utrzymana w stylistyce retro animacja, przywodząca na myśl ilustracje klasycznych książek dla dzieci. Wartka akcja i slapstickowy humor uatrakcyjniają tę ciekawą lekcję społecznych więzi.

Lekcja 3: Futrzasty Gandhi

Paddington 2
PADDINGTON 2 | Paddington 2
reż. Paul King, Francja/Wielka Brytania 2017, 103'

Najsłynniejszy (zaraz po Kubusiu Puchatku) miś świata kontynuuje swoje przygody u sympatycznej i bardzo brytyjskiej rodziny Brownów. Stara się zebrać pieniądze na unikatowy album o Londynie, aby posłać go w prezencie mieszkającej w Ameryce Południowej Cioci Lucy. Niewinny zwierzak nie wie, że książka kryje wskazówki umożliwiające znalezienie skarbu i że dybie na nią świetnie kamuflujący się czarny charakter. W wyniku jego intrygi najlepiej wychowany niedźwiedź świata trafia do więzienia pod zarzutem kradzieży z włamaniem. Nie byłby jednak sobą, gdyby stopniowo (drogą przez żołądek) nie dotarł do serc złowrogich osadzonych.

Druga część kinowego hitu o znanym z cyklu książeczek Michaela Bonda misiu znacznie wykracza poza schematy kina familijnego, z wyjątkowym wdziękiem łącząc motywy kryminału i jailbreak movie, animację z filmem aktorskim, kinofilskie zabawy z wartką akcją. Film jest wielkim hołdem złożonym Londynowi i angielskiemu stylowi życia, dzięki czemu stanowi ciekawy punkt wyjścia do rozmów o różnicach między narodami i związanych z nimi stereotypach. Przede wszystkim jednak bezwarunkowa, ufna dobroć tytułowego bohatera, jego subtelne maniery i bezinteresowna pomoc innym pozwalają widzom w każdym wieku uwierzyć, że wszystkie konflikty da się rozwiązać na drodze pokojowej, a dobro można wydobyć z największego brutala, nawet jeśli nie ma się pod ręką misiowej kanapki z pomarańczową marmoladą.

Lekcja 4: Przyjaciel ukryty we wrogu

Solan og Ludvig: Herfra til Flaklypa
SOLAN I LUDWIK - WIELKI WYŚCIG Z SEREM | Solan og Ludvig: Herfra til Flaklypa
reż. Rasmus A. Sivertsen, Norwegia 2015, 78'

Solan jest zawadiacką wroną o trochę zawyżonym poczuciu własnej wartości. To mistrz wielu dyscyplin sportowych, opętany żądzą zwycięstwa. Gdy dowiaduje się o lokalnej tradycji wielkiego wyścigu z serem, w którym brały udział dwa konkurujące ze sobą miasteczka, postanawia wskrzesić historyczne zawody. Pewny zwycięstwa, rzuca wyzwanie właścicielowi lokalnej fabryki serów. Na szalę kładzie cały dobytek swego przyjaciela i gospodarza, wynalazcy Alfiego. Niestety okazuje się, że serowy magnat wcale nie zamierza przestrzegać zasad fair play.

"Solan i Ludwik - wielki wyścig z serem" to utrzymana w stylu przebojowych produkcji Nicka Parka opowieść o rywalizacji, grupowej współpracy i dorastaniu do odpowiedzialności. Twórcy bardzo realistycznie przedstawiają ewolucję megalomańskiego ptaszyska, które uczy się, że ważniejsza od wygranej jest lojalność wobec drużyny, a w końcu - zrozumienie dla przeciwnika, z którym łączy go więcej, niż może sobie wyobrazić. Jednocześnie tradycja wyścigu z serem i zabawne scenki rodzajowe z życia małego miasteczka są ciekawym punktem wyjścia do rozmów o lokalności, małych ojczyznach, znajomych rytuałach i poczuciu wspólnoty. Pedagogiczne przesłanie jest okraszone iskrzącym się, absurdalnym humorem, który film zawdzięcza między innymi brawurowemu, polskiemu dubbingowi.

Lekcja 5: Na koniec świata, w głąb siebie

Den Utrolige Historie om den Kaempestore Paere
NIESAMOWITA HISTORIA WIELKIEJ GRUSZKI | Den Utrolige Historie om den Kaempestore Paere
reż. Amalie Naesby Fick, Jorgen Lerdam, Philip Einstein Lipski, Dania 2017, 82'

Odważna, przebojowa kotka Mitcho i rozważny, lękliwy słonik Sebastian żyją szczęśliwie w spokojnym miasteczku nad brzegiem morza. Pewnego dnia ukochany przez mieszkańców burmistrz znika w tajemniczych okolicznościach. Para przyjaciół wyrusza na jego poszukiwania w okręcie zbudowanym z wielkiego owocu gruszy. Towarzyszy im odrobinę szalony miejscowy uczony i wynalazca. Po drodze na bohaterów czyhają liczne niebezpieczeństwa - sztormy, piraci, łodzie podwodne sterowane przez samotnych ekscentryków. Wyprawa ratunkowa okaże się dla wrażliwego słonia także podróżą inicjacyjną. Będzie miał okazję nie tylko poznać swego legendarnego dziadka-kapitana, ale również odnaleźć w sobie nieznane pokłady odwagi i inicjatywy.

Komputerowa duńska animacja "Niesamowita historia wielkiej gruszki" nawiązuje do najlepszych tradycji literatury przygodowej i podróżniczej oraz popkultury. Można w niej znaleźć odniesienia do książek Juliusza Verne'a ("Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi", "Tajemnicza wyspa"), klasycznych robinsonad oraz kina nowej przygody. To idealny punkt wyjścia do rozmowy o znanych z tekstów kultury konwencjach i motywach, a także ćwiczenie z wyłapywania intertekstualnych relacji pomiędzy dziełami filmowymi i literackimi. Jednocześnie duńska produkcja stanowi uniwersalną lekcję pokonywania własnego strachu i czerpania siły z rodzinnych korzeni.