Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2018/2019 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Karnet - 5 spotkań w cyklu: 60-75 zł
w zalezności od liczebności grupy

Zgłoszenia:

Anna Kurda
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

przedszkole

cykl: Zestaw małego kinomana

Na cykl składają się filmy przekazujące istotne, społeczne i pedagogiczne treści w przyjaznej, dostosowanej do percepcji najmłodszych formie. Projekcję poprzedza głośne odczytanie przez animatora fragmentu książki, której treść odpowiada tematyce poruszanej w filmie. Każdą grupę zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym, którego zwycięzcy otrzymują od nas upominki.

Lekcja 1: Brykająca wyobraźnia w akcji

Villads fra Valby
czytamy: Bernadette Garetta-Tanger, Udany dzień!, przeł. Małgorzata Szymańska, "Bęc", styczeń 1994
oglądamy:VILLADS | Villads fra Valby
reż. Frederik Meldal Norgaard, Dania 2015, 78'

Czy smartfonem można robić podwodne zdjęcia? Jak zmienia się pieluszkę młodszej siostrze? Czy kostium superbohatera daje moc latania? Przedsiębiorczy pierwszoklasista Villads metodą eksperymentu z upodobaniem szuka odpowiedzi na tego rodzaju pytania. Jego pomysłowość, niewyczerpana energia i talent do pakowania się w kłopoty zapewniają rodzicom codzienną dawkę wrażeń. Prawdziwe trudności zaczną się, kiedy prostolinijny chłopiec rozpocznie naukę. Podporządkowanie się sztywnym regułom, których sensu nikt mu nie wyjaśnia, sprawia Villadsowi spore problemy. Szczególnie trudna okazuje się współpraca z nauczycielem organizującym terenowe gry bitewne, wrogo nastawionym wobec tych, którzy próbują nagiąć zasady, aby dać upust swej fantazji.

"Villads" jest nagrodzonym na festiwalu Kino Dzieci, pełnym ciepła filmem familijnym, ukazującym świat z perspektywy sześciolatka. Pomaga zrozumieć, że psoty dzieci często wynikają z ich chęci zaradzenia problemom, ale dobra wola niekoniecznie przekłada się na zadowalający efekt. Jednocześnie dostarcza najmłodszym wskazówek chroniących ich przed zgubnymi skutkami własnej szalonej inwencji. Muzyczny komentarz w pogodnym stylu reggae dodaje filmowi lekkości i sprawia, że jest on nie tylko realistyczną opowieścią o trudach samodzielnej eksploracji świata, ale także baśnią, w której rodzinna solidarność i poczucie humoru doprowadzą do pozytywnego zakończenia.

Lekcja 2: Przedszkolny Broadway

Karsten og Petra lager teater
czytamy: François Moreau-Dubois, Mały ognik, przeł. Małgorzata Szymańska, "Bęc", luty 1994
oglądamy:KACPER I EMMA W TEATRZE | Karsten og Petra lager teater
reż. Aurora Gossé, Arne Lindtner Naess, Norwegia 2017, 81'

Znana widzom od pięciu lat sympatyczna parka norweskich przedszkolaków i mówiące pluszowe zabawki tym razem odkryją magię teatralnej sceny i przyjemność, jaką daje aktorstwo. Po obejrzeniu kukiełkowego przedstawienia dzieci decydują się samodzielnie wystawić sztukę, a dochód z niej przeznaczyć na cel dobroczynny. Same piszą scenariusz o leśnych skrzatach, układają piosenki i angażują jako artystów swoje ukochane maskotki. Emma jest zafascynowana grą aktorską, dlatego dostaje główną rolę w przedstawieniu. Kacper to miłośnik teatralnych technikaliów, który podejmuje się organizacji profesjonalnego oświetlenia. Jednak i tym razem nie obejdzie się bez dramatycznych zwrotów akcji. Dzieci będą musiały improwizować, aby uratować przedstawienie oraz przełamać własny strach i uprzedzenia.

Najnowsza część popularnego cyklu dostarcza jak zwykle nie tylko inspiracji do własnych - tu kreatywnych - poszukiwań, ale także mądrze uczy pracy w grupie, poświęcenia dla większego dobra, konstruktywnych metod komunikacji i zrozumienia potrzeb oraz ograniczeń innych. Również dorośli mogą znaleźć tu wiele pozytywnych wzorców, jak wspierać dzieci w ich artystycznych debiutach i jak uczynić z przedszkolnego przedstawienia rodzinne wydarzenie, zacieśniające międzypokoleniowe więzi. Wszystko uzupełnione jest solidną dawką wiedzy o teatrze i nauką pożytecznych terminów, takich jak sufler lub scenariusz.

Lekcja 3: Podbój świata ze wsparciem pluszaka

Basia
czytamy: Elisabeth Auvillain, Nowy pokój Beniamina, przeł. Małgorzata Szymańska, "Bęc", wrzesień 1993
oglądamy:BASIA | Basia
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018, 50'

"Basia" to zestaw krótkometrażowych filmów na podstawie bestsellerowych książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Twórcy w zabawny i bezpretensjonalny sposób opowiadają o wyzwaniach, jakie napotyka na swojej drodze małe dziecko. Basia nie jest perfekcyjną dziewczynką z wychowawczej pogadanki, ale pełną pasji, niezależną i nierzadko rogatą osóbką z krwi i kości. Twórcy realistycznie budują mikrokosmos dziecięcych przeżyć - rodzinny dom, przedszkole, zoo, biwak z najbliższymi, ukazują bogactwo wyobraźni pięciolatki, a także z szacunkiem i sympatią pochylają się nad wielkimi problemami najmłodszych.

Tytułowa bohaterka musi sobie poradzić z pojawieniem się w rodzinie nowego dziecka, z chorobą bliskiej osoby i poczuciem osamotnienia w przedszkolu. Energiczna i elokwentna Basia uczy się sygnalizować bliskim swoje potrzeby, nawiązywać relacje i szukać kompromisowych rozwiązań, które zadowolą całą rodzinę. Jednocześnie dydaktyzm serii jest bardzo subtelny, twórcy pokazują dzieciom wartościowe postawy poprzez świetną zabawę. Dodatkowy walor to radosna, barwna animacja, której tajniki zostają wyjaśnione najmłodszym w poprzedzającym zestaw filmów materiale making of.

Lekcja 4: Specjalne moce w zawieraniu przyjaźni

Bamse och häxans dotter
czytamy: Chantal de Marroles, Wielki wilk, przeł. Małgorzata Szymańska, "Bęc", marzec 1992
oglądamy:MIŚ BAMSE I CÓRKA WIEDŹMY | Bamse och häxans dotter
reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2016, 65'

Najsilniejszy niedźwiadek na świecie znów staje w obronie miasteczka. Tym razem gang agresywnych piżmaków planuje zniszczyć tamę na zalewie, aby dostać się do spoczywającego na dnie rzeki złota. Spokojną, zwierzęcą kolonię czeka zagłada. Na domiar złego chciwy przywódca bandy, Krezus, zawiązuje sojusz z mieszkającą w pobliżu wiedźmą-wilczycą i jej córką Lovą. Żyjące od lat w ukryciu bohaterki są przekonane, że każda wspólnota odrzuci je ze względu na odmienność. Miś superbohater i jego dzielna córeczka muszą nie tylko powstrzymać chciwe gryzonie, ale także przekonać czarownice, że nikt w osadzie nie jest w stosunku do nich wrogo nastawiony.

Nowa część szwedzkiego przeboju o karmionym magicznym miodkiem herosie dostarcza - zgodnie z wyśrubowanymi szwedzkimi standardami kina dla dzieci - wiele głębokich prawd o wspólnocie, tolerancji i nawiązywaniu więzi. Twórcy "Misia Bamsego" pokazują, że agresja i aspołeczne postawy mogą być wynikiem nie tyle złej woli, ile negatywnych doświadczeń i strachu przed odrzuceniem. Z pedagogicznym przesłaniem filmu koresponduje pozbawiona zbędnych bodźców, piękna, klasyczna animacja oraz głos narratora, stanowiący swoisty komentarz wychowawczy do rozgrywających się na ekranie wydarzeń.

Lekcja 5: Ninja domowych obowiązków

Tydzień z Mami Fatale
czytamy: Chantal Crovi, Książę Porzeczka, przeł. Małgorzata Szymańska, "Bęc", lipiec 1994
oglądamy:TYDZIEŃ Z MAMI FATALE | Tydzień z Mami Fatale
reż. Łukasz Kacprowicz, Szymon Adamski, Stuart Evans, Robert Jaszczurowski, Marcin Wasilewski, Polska 2016, 63'

Mami jest najlepszą kucharką na świecie. Mieszka z dwoma przyjaciółmi - pogodnym Psiną oraz kapryśnym i trochę złośliwym Prosięciem. Idylliczne życie wesołej grupki wciąż zakłócają nieprawdopodobne wydarzenia: bohaterowie spotykają podziemnego pirata, pomagają strażniczce lasu odnaleźć jej dzieci, znajdują na złomowisku robokucharza czy przenoszą się do Włoch za pomocą magicznej lazanii. Gdyby nie pogoda ducha i stoicki spokój Mami, niesforne zwierzaki mogłyby sobie nie poradzić z rezultatami własnych psot.

"Tydzień Mami Fatale" to zestaw polskich krótkich filmów animowanych zrealizowanych przez Studio Miniatur Filmowych, Grupę Smacznego i Filmograf. Produkcja łączy atrakcyjną, bogatą formę wizualną, surrealistyczny, absurdalny humor i przemyślany przekaz edukacyjny. Twórcy dostarczają dzieciom wiele praktycznych porad: jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś w domu potrzebuje pomocy lekarskiej, jak obchodzić się z gorącymi przedmiotami, co trzeba wiedzieć zbierając w lesie grzyby, jak przygotować się do górskiej wyprawy czy zadbać o porządek w domu. Uczą życia w zgodzie z naturą, poszanowania dla środowiska i funkcjonowania w grupie, a przede wszystkim tego, że z każdym można znaleźć nić porozumienia i wypracować służący obu stronom kompromis.