Ścieżki tematyczne:

Przedszkole

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Szkoła Ponadgimnazjalna

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2017/2018 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Karnet - 5 spotkań w cyklu: 50 zł

Zgłoszenia:

Anna Kurda
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 4 - 5

cykl: Z przyjaciółmi raźniej

Tematyka cyklu dotyczy przede wszystkim różnych aspektów przyjaźni, której nawiązanie i pielęgnowanie utrudniają zewnętrzne okoliczności lub osobiste problemy bohaterów. Projekcji towarzyszy krótkie wprowadzenie oraz moderowana przez filmoznawcę dyskusja po seansie, dotycząca zarówno warstwy ideowej, jak i formalnej prezentowanego filmu.

Lekcja 1: Liga młodych detektywów

Tarapaty
TARAPATY | Tarapaty
reż. Marta Karwowska, Polska 2017, 90'

Wakacje Julki zapowiadają się fatalnie. Przebywający w Kanadzie rodzice zapomnieli o dziewczynce, a tymczasowa opiekunka, kostyczna ciotka, nie jest zachwycona towarzystwem siostrzenicy. Na domiar złego nieostrożność Julki ułatwia grasującej po Warszawie szajce złodziei włamanie do domu ciotki i kradzież bezcennych rodzinnych pamiątek. Bohaterka rozpoczyna własne śledztwo, w którym pomaga rezolutny sąsiad Olek. Dlaczego rabusiom zależało na planach starych domów? Na drodze detektywistycznego duetu pojawia się podejrzany typ uwielbiający ananasowe cukierki, czeka na nich opuszczona zrujnowana willa i plątanina podmiejskich kanałów. Mnóstwo emocji i niejeden rozkoszny dreszczyk gwarantowane. "Tarapaty" to pasjonujący kryminał w stylu retro adresowany do najmłodszych widzów, nawiązujący m.in. do "Wakacji z duchami", a także nowa odsłona klasycznej opowieści o poszukiwaniu ukrytego skarbu. Na pierwszy plan wysuwa się jednak historia narodzin przyjaźni pomiędzy zbuntowaną, pełną żalu do rodziców i rówieśników dziewczynką a ekstrawertycznym, wciąż wpadającym w tarapaty chłopcem, a co za tym idzie - problem zaufania i lojalności.

Lekcja 2: W świecie niechcianych i wykluczonych

Ma Vie de Courgette
NAZYWAM SIĘ CUKINIA | Ma Vie de Courgette
reż. Claude Barras, Francja, Szwajcaria 2016, 66'

Po tragicznej śmierci mamy dziewięcioletni chłopiec zwany Cukinią zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Raymondem i trafia do domu dziecka, gdzie poznaje społeczne sieroty, ofiary patologicznych rodzin. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, stopniowo jednak znajduje przyjaciół i wsparcie, odkrywa proste radości i buduje trwałe więzi. Udaje mu się zaprzyjaźnić z samozwańczym przywódcą Simonem, który stara się agresywną postawą ukryć traumę wynikającą z porzucenia przez rodziców, a także z tajemniczą Camille. Tę ostatnią obdarzy silnym i odwzajemnionym uczuciem. Wyróżniona nominacją do Oscara i Europejską Nagrodą Filmową animacja w subtelny i pełen czułości sposób podejmuje wyjątkowo trudne tematy, dając widzom szansę na dostrzeżenie i zaakceptowanie odmienności i tragedii w swoim najbliższym środowisku. Jednocześnie - dzięki baśniowo kolorowej stronie wizualnej oraz elementom komediowym - twórcom udaje się wzbudzić empatyczne reakcje bez przytłaczania tematem i formą filmu.

Lekcja 3: Dorastanie w cieniu bombowców

Oorlogsgeheimen
SEKRETY WOJNY | Oorlogsgeheimen
reż. Dennis Bots, Holandia 2014, 93'

Jest rok 1943, Holandia znajduje się pod okupacją niemiecką. Początkowo rządy okupanta nie dają się silnie we znaki dwóm przyjaciołom: Tuurowi i Lambertowi, mieszkańcom małego idyllicznego miasteczka. Jednak z czasem w obrębie lokalnej społeczności zarysowują się wyraźne podziały - rodzina pierwszego z chłopców angażuje się w działalność ruchu oporu, ojciec drugiego nie kryje nazistowskich sympatii. Do klasy dołącza również nowa dziewczynka, tajemnicza i fascynująca Maartje, której urok silnie działa na Tuura. Zazdrość Lamberta może doprowadzić do katastrofy. "Sekrety wojny" to film przybliżający młodym widzom problematykę okupacji, kolaboracji, wojskowego podziemia i ideologii nazistowskiej w delikatny, adekwatny do wieku sposób. Twórcy koncentrują się na relacjach między nastoletnimi bohaterami, ukazują niebezpieczeństwo, jakim dla przyjaźni jest konflikt na tle ideologicznym. Przede wszystkim jednak krzepią optymistycznym przesłaniem o więzi, która okaże się silniejsza niż każdy konflikt.

Lekcja 4: Cel nieuświęcający środków

Gae-leul hoom-chi-neun wan-byeok-han bang-beob
JAK UKRAŚĆ PSA | Gae-leul hoom-chi-neun wan-byeok-han bang-beob
reż. Sung-ho Kim, Korea Południowa 2014, 109'

Mała Ji-so czuje się najnieszczęśliwszą osobą na świecie. Nic dziwnego - niedawno rodzinę porzucił ukochany tata, mama nie ma pracy, a jedynym schronieniem dziewczynki i jej bliskich jest samochód. W dodatku zbliżają się urodziny bohaterki, które bardzo chciałaby obejść hucznie, we własnym domu. Wraz z przyjaciółką wpada na, pozornie genialny, plan - ukradnie psa zamożnej właścicielce restauracji, zgłosi się po nagrodę, a za zdobyte w ten sposób pieniądze zapewni swoim bliskim dach nad głową. "Jak ukraść psa" jest filmem wyjątkowo atrakcyjnym formalnie - to błyskotliwa narracja, kreatywna praca kamery, elementy animacji. Autorzy z werwą żonglują elementami komedii kryminalnej i heist film. Przede wszystkim jednak to odważna i mądra opowieść o dojrzewaniu bohaterki do odpowiedzialności za swoje postępowanie i samoświadomości moralnej. Trudne tematy - rozpad rodziny czy samotność na starość - są tu zakomunikowane w sposób subtelny i pełen empatii.

Lekcja 5: Spotkania na krańcach świata

Red Dog: True Blue
MOJE WAKACJE Z RUDYM | Red Dog: True Blue
reż. Kriv Stenders, Australia 2016, 88'

Z powodu choroby mamy jedenastoletni Mick zostaje odesłany do dziadka, mieszkającego na farmie w głębi australijskiego interioru.Chłopiec powoli nawiązuje więź z mrukliwym i szorstkim starszym panem, zaprzyjaźnia się z barwną drużyną jego współpracowników, poznaje legendy o aborygeńskich wierzeniach i zakochuje się w pięknej dziewczynie. Najważniejszy jednak stanie się dla niego pies Rudy - połączy ich wyjątkowa przyjaźń. Film Kriva Stendersa łączy w sobie elementy rozrywkowego kina przygodowego i klasycznej opowieści o dojrzewaniu. Bohater styka się z różnorodnymi wzorcami męskości, uczy się wartości specyficznych dla grupy, w której się znalazł, negocjuje własny status i prawa. Dodatkowym walorem obrazu jest osadzenie akcji w epoce dzieci kwiatów, a przez to - nostalgiczna estetyka nawiązująca do początku lat 70. i okazja, aby odbyć podróż nie tylko na obcy kontynent, ale w minioną epokę.