Ścieżki tematyczne:

Przedszkole

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Szkoła Ponadgimnazjalna

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2017/2018 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Karnet - 5 spotkań w cyklu: 50 zł

Zgłoszenia:

Anna Kurda
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

przedszkole

cykl: Odkrywcy wielkiego ekranu

Na cykl składają się filmy przekazujące istotne społeczne i pedagogiczne treści w przyjaznej, dostosowanej do percepcji najmłodszych formie. Projekcję poprzedza głośne odczytanie przez animatora fragmentu książki, której treść odpowiada tematyce poruszanej w filmie. Każdą grupę zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym, którego zwycięzcy otrzymują od nas upominki.

Lekcja 1: Czekając na młodsze rodzeństwo

Molly Monster
czytamy: E. Piotrowska, Tupcio Chrupcio, Mam rodzeństwo, Warszawa 2014
oglądamy:WIELKA WYPRAWA MOLLY | Molly Monster
reż. Matthias Bruhn, Michael Ekbladh, Ted Sieger, Niemcy 2016, 70'

Mała potworzyca Molly nie może się doczekać, aż wykluje się kolejny członek rodziny. Stoi przed prawdziwym wyzwaniem - chce być najlepszą starszą siostrą na świecie. Mnóstwo serca wkłada w czapeczkę, którą robi braciszkowi na drutach. Kiedy rodzice wyruszają na Wyspę Jaj, gdzie potworzątko ma przyjść na świat, okazuje się, że zapomnieli o prezencie Molly. Nieustraszona bohaterka wyrusza w drogę, aby dostarczyć swój dar. Niemiecka animacja w inteligentny, niepozbawiony slapstickowego humoru sposób oswaja młodego widza z poważnym wyzwaniem, jakim jest pojawienie się w rodzinie drugiego dziecka. Bezpieczny, barwny, trochę surrealistyczny świat przedstawiony i nacisk, jaki twórcy kładą na zobrazowanie skomplikowanych emocji sprawia, że "wielka wyprawa" to w istocie bardzo osobista podróż w sferę uczuć małego dziecka.

Lekcja 2: Sprawianie radości innym

Trippel Trappel Dierensinterklaas
czytamy: A. Gadzińska, Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania, Kraków 2017
oglądamy:ŚWIĘTY MIKOŁAJ DLA WSZYSTKICH | Trippel Trappel Dierensinterklaas
reż. Albert 't Hooft, Paco Vink, Holandia 2014, 65'

Fretka Fredzio kocha adrenalinę, niebezpieczną prędkość i samochodowe wyścigi. W zaciszu dziecięcego pokoju urządza szalone przejażdżki na starej wrotce swego właściciela. Kiedy pani domu wyrzuca wyścigówkę Fredzia do śmieci, zwierzak wpada na genialny pomysł - czemu nie poprosić Świętego Mikołaja o nowe zabawki dla siebie i swoich przyjaciół? Kto powiedział, że spełnia on tylko dziecięce marzenia? Film holenderskich twórców nawiązuje do klasycznych dzieł Disneya, wyraża nostalgię za złotą erą animacji. Oferuje najmłodszym wyrazistego, pełnokrwistego bohatera - charyzmatycznego Fredzia, wierzącego w realizację niemożliwych marzeń. Wymowę filmu wzmacnia fakt, że urocza fretka, aby osiągnąć cel, musi wyleczyć się z własnych przywar - bezmyślności i egoizmu.

Lekcja 3: Trzymanie się prostej drogi

Pim & Pom: Het Grote Avontuur
czytamy: P. Haraszewski, J. Wacławik, Odważny Hipcio, Warszawa 2010
oglądamy:PIM I POM | Pim & Pom: Het Grote Avontuur
reż. Gioia Smid, Holandia 2014, 70'

Przebojowy Pim i ostrożny Pom wiodą idylliczne życie pod opieką kochającej właścicielki. Ich kocia przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy po pikniku w parku muszą samotnie odnaleźć drogę do domu. Na sympatyczne zwierzaki czyhają dwie nieznośne, rozpieszczone siostrzenice właścicielki, które zrobią wszystko, aby schwytać koty i porwać je do innego miasta. "Pim i Pom" to rysowana elegancką, nawiązującą do tradycji op-artu kreską animacja będąca połączeniem nietuzinkowego jazzowego musicalu i kina drogi. Film w mądry sposób mówi o odkrywaniu własnej tożsamości i testowaniu systemu wartości w ekstremalnych warunkach. Kotki muszą poradzić sobie nie tylko z prześladowczyniami i zagrożeniami wielkiego świata, ale także z pokusą dołączenia do przestępczej szajki. Moralna wymowa animacji w nienachalny sposób dowartościowuje trudniejszy, ale zgodny z kodeksem etycznym wybór.

Lekcja 4: Przyjaciele - superbohaterowie

Bamse och tjuvstaden
czytamy: J. Wacławik, Prawdziwy przyjaciel, Warszawa 2009
oglądamy:MIŚ BAMSE I MIASTO ZŁODZIEI | Bamse och tjuvstaden
reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2014, 63'

Niedźwiadek Bamse to prawdziwy superbohater - jest odważny, opiekuńczy i - dzięki magicznemu miodkowi, który przygotowuje jego babcia - nadnaturalnie silny. Potrafi nie tylko poskromić przestępców, ale dzięki swemu dobremu sercu pomaga im wrócić na łono społeczeństwa. Pewnego dnia na drodze dzielnego misia staje perfidny czarny charakter, opętany manią wielkości lis Reynard. Udaje mu się podstępem nakłonić byłych kryminalistów do porwania babci Bamsego i przejęcia władzy w miasteczku. W historię wprowadza widzów głos bajarza, a szlachetna kreska to remedium na przeładowane efektami najnowsze bajki. Dopieszczona wizualnie adaptacja kultowego komiksu dla najmłodszych to opowieść o sile przyjaźni i pierwsza lekcja na temat resocjalizacji. Twórcy w przystępny sposób ukazują genezę zła oraz sposoby jego zwalczania udowadniając, że wiara w innych i silna więź wewnątrz grupy jest równie ważna, jak magiczna moc miodku babci.

Lekcja 5: Smak wielkiej małej przygody

Karsten og Petra ut pa tur
czytamy: A. A. Stelmaszyk, Tata i ja, Kraków 2013
oglądamy:KACPER I EMMA JADĄ W GÓRY | Karsten og Petra ut pa tur
reż. Arne Lindtner Naess, Norwegia 2017, 83'

Kacper i Emma przygotowują się do swojej pierwszej wyprawy w góry. Wraz ze swymi rodzinami będą zdobywać szczyty, jeździć psim zaprzęgiem, podpatrywać dzikie zwierzęta, pływać kajakami i zdobywać odznaki. Oprócz świetnej zabawy mają też do rozwikłania problem: mama Emmy, wdowa, zasługuje, zdaniem rezolutnej pary przyjaciół, na osobiste szczęście. Próba wyswatania Marii z przewodnikiem wycieczki, Axelem, będzie źródłem zabawnych perypetii. Najnowsza część ulubionego cyklu przedszkolaków to nie tylko ciepłe familijne kino przygodowe, ale również wyłożona w przystępny sposób praktyczna instrukcja zachowania się na górskim szlaku oraz, dostosowana do wieku widzów, próba odpowiedzi na pytanie, czym jest utrata kogoś bliskiego i jak radzić sobie z powtórnym związkiem owdowiałego rodzica.