Ścieżki tematyczne:

Przedszkole

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Szkoła Ponadgimnazjalna

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2017/2018 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Karnet - 5 spotkań w cyklu: 50 zł

Zgłoszenia:

Anna Kurda
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 2 - 3

cykl: Kino przygoda

Ścieżka edukacyjna inspirująca do podejmowania wyzwań i mierzenia się z własnymi ograniczeniami. Projekcje poprzedzone są dyskusją z filmoznawcą. Prelegent wprowadza widownię w tematykę spotkania, a także zapoznaje zebranych z podstawowymi pojęciami z dziedziny kina fabularnego i animacji, adekwatnymi do prezentowanego dzieła.

Lekcja 1: Liga młodych detektywów

Tarapaty
TARAPATY | Tarapaty
reż. Marta Karwowska, Polska 2017, 90'

Wakacje Julki zapowiadają się fatalnie. Przebywający w Kanadzie rodzice zapomnieli o dziewczynce, a tymczasowa opiekunka, kostyczna ciotka, nie jest zachwycona towarzystwem siostrzenicy. Na domiar złego nieostrożność Julki ułatwia grasującej po Warszawie szajce złodziei włamanie do domu ciotki i kradzież bezcennych rodzinnych pamiątek. Bohaterka rozpoczyna własne śledztwo, w którym pomaga rezolutny sąsiad Olek. Dlaczego rabusiom zależało na planach starych domów? Na drodze detektywistycznego duetu pojawia się podejrzany typ uwielbiający ananasowe cukierki, czeka na nich opuszczona zrujnowana willa i plątanina podmiejskich kanałów. Mnóstwo emocji i niejeden rozkoszny dreszczyk gwarantowane. "Tarapaty" to pasjonujący kryminał w stylu retro adresowany do najmłodszych widzów, nawiązujący m.in. do "Wakacji z duchami", a także nowa odsłona klasycznej opowieści o poszukiwaniu ukrytego skarbu. Na pierwszy plan wysuwa się jednak historia narodzin przyjaźni pomiędzy zbuntowaną, pełną żalu do rodziców i rówieśników dziewczynką a ekstrawertycznym, wciąż wpadającym w tarapaty chłopcem, a co za tym idzie - problem zaufania i lojalności.

Lekcja 2: Jednocząc rodzinę

Wiplala
WIPLALA | Wiplala
reż. Tim Oliehoek, Holandia 2014, 93'

Wiplale to gatunek 10-centymetrowych, człekokształtnych istotek, które posiadają magiczne zdolności. Łatwo się domyślić, że kiedy jeden z mniej doświadczonych przedstawicieli gatunku pojawi się niespodziewanie w kuchni rodziny Blomów, zapoczątkuje to serię szalonych przygód. Tajemniczy przybysz zmniejszy swoich nowych przyjaciół do własnego rozmiaru i nie będzie umiał cofnąć własnego zaklęcia, a Blomowie będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami zogromniałego nagle świata. A wszystko w tempie dobrego kina akcji, gdzie karkołomne pościgi, niespodziewane zwroty akcji i ratunek w ostatniej chwili są na porządku dziennym. Jednocześnie - co stanowi niezaprzeczalny walor filmu - wiele problemów rodziny nie ma nic wspólnego ze światem magii. Wszyscy jej członkowie zmagają się z żałobą po odejściu ukochanej mamy. Próba poradzenia sobie z wybrykiem Wiplali to jednocześnie sprawdzian lojalności i solidarności całej rodziny oraz nauka rozpoznawania cudzych potrzeb. Święta Bożego Narodzenia będą dla Blomów zwieńczeniem długiej drogi do poznania siebie nawzajem.

Lekcja 3: W krainie mitów

Mune, le gardien de la lune
MUNIO: STRAŻNIK KSIĘŻYCA | Tarapaty
reż. Alexandre Heboyan, Benoît Philippon, Francja 2014, 85'

W mitycznej krainie, w której ruchem słońca i księżyca sterują specjalnie w tym celu powołani strażnicy, obsadzenie prestiżowego stanowiska strażnika ciała niebieskiego to poważna sprawa. Co czeka świat, gdy posadę otrzyma nie, specjalnie do tego wyszkolony, powściągliwy Leon, ale beztroski, nieporadny i kochający zabawę Munio? Jak świeżo upieczony strażnik księżyca poradzi sobie z zakusami złego maga, który planuje ukraść ciała niebieskie? Czy będzie potrafił przyjąć na siebie odpowiedzialność i nawiązać współpracę z zachwyconym własną muskulaturą amantem - strażnikiem słońca Stalonem? Filmowa baśń francuskich animatorów to lekcja wierzeń rozmaitych kultur, koktajl mitologiczny, w którym łączą się takie idee jak przeznaczenie, opatrzność, wybraniec losu czy znaczenie snów. Obfituje w złożone postaci, które nierzadko popełniają błędy, a mały widz może śledzić na ich przykładzie proces pozytywnej przemiany. Narracja dowartościowuje bohaterów zwykle marginalizowanych, m.in. niepełnosprawnych. Dodatkowym atutem filmu jest połączenie tradycyjnej animacji rysunkowej z komputerową, a także niezwykle wyrafinowana strona wizualna inspirowana filmem "Avatar".

Lekcja 4: Spojrzeć strachowi w twarz

Nocturna
NOCTURNA | Nocturna
reż. Víctor Maldonado, Adria Garcia, Francja/Hiszpania 2007, 88'

Tim jest osamotnionym wychowankiem domu dziecka, który bardzo boi się ciemności. Jego lęk koi jedynie przyjazne mruganie gwiazdy, którą wybrał sobie na opiekunkę. Pewnej nocy chłopiec zauważa, że ukochane ciało niebieskie znikło. Niebo zaczyna pustoszeć. Tim postanawia ratować gwiazdy, prosząc o pomoc Pasterza Kotów - tajemniczą nocną istotę odpowiedzialną za spokojny sen dzieci. "Nocturna" to portret miasta nocą, fajerwerk wyobraźni dostarczający odpowiedzi na pytania: dlaczego o poranku włosy zawsze są potargane, czemu dzieci siusiają do łóżka lub skąd się biorą nocne hałasy. Twórcy filmu budują spójne, wyjątkowo bogate uniwersum, odwołujące się do dziecięcej wyobraźni. Poważnie traktują lęki młodego widza i starają się je oswoić. Hiszpańska animacja staje się dzięki temu nietuzinkową opowieścią o inicjacji, w której kluczem do osiągnięcia dojrzałości jest nazwanie własnego strachu i konfrontacja z nim.

Lekcja 5: Wspólne przezwyciężanie kryzysu

Boule et Bill
PTYŚ I BILL | Boule et Bill
reż. Alexandre Charlot, Franck Magnier, Belgia, Francja, Luksemburg 2013, 90'

Bill jest rudym spanielem czekającym na nowego właściciela w schronisku dla zwierząt. Jego nietuzinkowy charakter poznajemy dzięki monologowi wewnętrznemu, jaki prowadzi sympatyczny zwierzak. Energiczny Ptyś także poszukuje przyjaciela. Para rudzielców obdarza się miłością od pierwszego wejrzenia, ale ich psoty i szalone pomysły stawiają na głowie życie rodziców chłopca. Kryzys rozpoczyna się, gdy tata podejmuje pracę w Paryżu, w wyniku czego rodzina opuszcza wygodny dom z ogrodem, by zamieszkać na, dopiero się budującym, ponurym blokowisku. "Ptyś i Bill" to inteligentne kino familijne, które da radość nie tylko dzieciom, ale i dorosłym: rodzice nie służą tu jedynie jako tło dla przygód pełnego werwy brzdąca, ale są pełnokrwistymi postaciami z własnymi lękami i ambicjami. Dzięki temu film cechuje wyjątkowy psychologiczny realizm, który - obok niewątpliwego uroku figlującego psa o nietuzinkowej osobowości - stanowi jego główny atut.