Ścieżki tematyczne:

Przedszkole

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Szkoła Ponadgimnazjalna

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Program Akademii Filmowej Kino z Klasą 2017/2018 (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Karnet - 5 spotkań w cyklu: 50 zł

Zgłoszenia:

Anna Kurda
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 0 - 1

cykl: Zestaw małego kinomana

Cykl spotkań z udziałem animatora czytającego na głos fragment lektury oraz prowadzącego konkurs plastyczny. Dobór tematów odpowiada potrzebom rozpoczynających szkołę widzów - uczy pozytywnych zachowań w grupie oraz rozpoznawania i realizacji własnych pasji.

Lekcja 1: W pogoni za marzeniem

Ballerina
czytamy: R. Piątkowska, Twardy orzech do zgryzienia, Bielsko-Biała 2012
oglądamy: BALERINA | Ballerina
reż. Eric Summer, Éric Warin, Francja/Kanada 2016, 90'

Paryż la belle epoque, miasto wynalazców, architektów i artystów. To tutaj trafia jedenastoletnia Felicja, marząca o karierze baletnicy i jej przyjaciel Wiktor, śniący o budowie latających maszyn. Droga z prowincjonalnego sierocińca pod złotą kopułę opery paryskiej i do pracowni pana Eiffla wydaje się nie do pokonania. Szybko jednak okazuje się, że w pogoni za marzeniem znacznie trudniej nie stracić z oczu siebie nawzajem. Czy Felicja, starająca się o rolę w "Jeziorze łabędzim" i flirtująca z rosyjskim księciem nie zapomni o tym, co najważniejsze? "Balerina" to zrealizowana z rozmachem animacja wiernie oddająca realia XIX-wiecznej Francji, z uwzględnieniem problemów charakterystycznych dla epoki. Twórcy podejmują klasyczny dla kinematografii dziecięcej temat determinacji w realizowaniu obranego celu, kładąc jednocześnie nacisk na proces kształtowania tożsamości młodego człowieka.

Lekcja 2: Potęga dziecięcej wyobraźni

Snekker Andersen og Julenissen
czytamy: A. Gadzińska, Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania, Kraków 2017
oglądamy: MIKOŁAJ W KAŻDYM Z NAS | Snekker Andersen og Julenissen
reż. Terje Rangnes, Norwegia 2016, 70'

Stolarz Andersen od dzieciństwa gorąco kocha Świętego Mikołaja i w każde święta świetnie się bawi wkładając czerwony strój i rozdając prezenty. Niestety bożonarodzeniowa inscenizacja kończy się najczęściej zdemolowaniem domu bohatera - wchodzenie przez komin to ryzykowny manewr. Tego roku, mimo kategorycznego zakazu żony, Andersen ma już przygotowane sanie i wór pełen paczek. Co zrobi, kiedy okaże się, że Święty Mikołaj istnieje naprawdę, założył rodzinę, a na dodatek nigdy nie przynosi prezentów swoim własnym dzieciom? "Mikołaj w każdym z nas" to klasyczna bożonarodzeniowa baśń w subtelnym stylu retro. Płynąca z niej prawda jest świetnie znana młodym widzom: najfajniej mieć tatę, w którym wciąż jest coś z małego marzycielskiego chłopca.

Lekcja 3: Po co nam wymyśleni przyjaciele?

Knerten i knipe
czytamy: E. Colfer, Fred wymyślony przyjaciel, tłum. B. Hrycak, Wrocław 2017
oglądamy: KŁOPOTY PANA PATYKA | Knerten i knipe
reż. Arild Östin Ommundsen, Norwegia 2011, 72'

Po przeprowadzce Junior nie potrafi znaleźć sobie nowych towarzyszy zabaw. Jest jednak przy nim Pan Patyk z małżonką i synkiem - kawałki drewna, które wyobraźnia chłopca wyposaża w ludzkie cechy. Oprócz problemów z rówieśnikami Junior mierzy się z zagadką tajemniczej postaci porzucającej niemowlę w pobliżu jego domu oraz z niespodziewanym zniknięciem gałązkowego kompana. Czy wystarczy mu dojrzałości i inicjatywy, aby w tarapatach pomóc nie tylko sobie, ale i starszym członkom rodziny? "Kłopoty Pana Patyka" to ciekawe połączenie animacji i filmu fabularnego. Tematyka pomaga młodemu widzowi pokonać własne lęki i otworzyć się na rówieśników, choć twórcy doceniają jednocześnie siłę dziecięcej wyobraźni i z sympatią ukazują postać upartego i pełnego pomysłów Pana Patyka.

Lekcja 4: Małe rewolucje

Brammetje Baas
czytamy: G. Kasdepke, A ja nie chcę być księzniczką, Warszawa 2015
oglądamy: NIESFORNY BRAM | Brammetje Baas
reż. Eric Summer, Éric Warin, Francja/Kanada 2016, 90'

Umysł siedmioletniego Brammetje pracuje na najwyższych obrotach. Chłopiec niestrudzenie poznaje świat, tworzy własne rankingi słów i typologie przedmiotów i wciąż zadaje pytania. Pierwszy dzień w szkole to bolesne zetknięcie z rzeczywistością - starzejący się, kostyczny nauczyciel dostrzega w chłopcu tylko urwisa nieumiejącego się podporządkować wymogom szkolnej dyscypliny. Jak malec, którego rozpiera energia, odnajdzie się w nowym środowisku? "Niesforny Bram" to kino skierowane zarówno do wychowawców, jak i do ich podopiecznych - ukazuje świat przeżyć dziecka odstającego od szkolnych standardów, bohatera, który pomaga widzom oswoić się z innością. Holenderscy twórcy kładą nacisk na indywidualne podejście nauczyciela do ucznia i zrozumienie jego potrzeb. Podpowiadają, jak stworzyć w szkole płaszczyznę dialogu. Wewnętrzne monologi bohatera i zabawne animacje ilustrujące jego tok myślenia wzmacniają więź między widownią a, próbującym poradzić sobie z rozpadem własnego świata, pierwszoklasistą.

Lekcja 5: Tolerancja jako punkt wyjścia

Różnimy się - zestaw filmów
czytamy: R. Piątkowska, Wieloryb, Łódź 2011
oglądamy: RÓŻNIMY SIĘ - ZESTAW FILMÓW | Różnimy się - zestaw filmów
Norwegia, Holandia, Francja, Szwajcaria, Irlandia, Węgry, Belgia 2015 - 2017, 50'

Codziennie mamy do czynienia z innością i obcością, a to, co nieznane, często budzi niechęć i lęk. Niektórzy są ofiarami uprzedzeń rówieśników - to Odd, tytułowy bohater "Chłopca w skorupce", osamotniony z powodu swojej choroby. Inni boją się opuścić oswojony świat i stawić czoła temu, co nieznane lub - jak mały ptaszek w filmie Leny von Döhren - traktują każdego jak intruza na swoim terytorium. Są i tacy, którzy czują się nieswojo w kontakcie z inną kulturą, dlatego animacje wchodzące w skład zestawu pozwalają na poznanie obyczajów innych narodów, między innymi irlandzkich tradycji bożonarodzeniowych. Wybrane filmy uczą jak ważna jest otwartość, uważna obserwacja i bezinteresowna chęć pomocy. Okazuje się, że przy takiej postawie mała dziewczynka może zaprzyjaźnić się z gorylem, a kieszonkowy ludzik z pudełka jest w stanie pomóc niewidomemu. Wielość technik animacji i różnorodność stylów, które reprezentują krótkie metraże, współgra z tematem lekcji - nie tylko artyści różnią się od siebie nawzajem, ale każdy z nas jest wyjątkowy.
W zestawie:
Chłopiec w skorupce reż. K. Ulseth / Norwegia 2016
Sabaku reż. M. van der Wel / Holandia 2016
Kieszonkowy człowieczek reż. A. Chubinidze / Francja, Szwajcaria, Gruzja 2016
Zagubiony list reż. K. O'Rourke / Irlandia 2016
Hej Jelonku! reż. O. Bárczy / Węgry 2015
Dziewczynka i noc reż. M. Iskhakova / Francja, Belgia, Szwajcaria 2015
Mały ptaszek i gąsienica reż. L. von Döhren / Szwajcaria 2017