Ścieżki tematyczne:
Szkoła Podstawowa
-- klasy 0-1 --
- Czytamy i Oglądamy
-- klasy 2-3 --
- Kino przygoda
- Z książki na ekran
-- klasy 4-6 --
- Kino pełne przygód
Gimnazjum
Szkoła Ponadgimnazjalna
-- Propozycja dodatkowa --
- Kino Interdyscyplinarne - Filmy o sztuce
- Filmowy obraz świata - Francja
- Filmowy obraz świata - Niemcy
- Filmowy obraz świata - Anglia
- Akademia Filmu Polskiego
Kino lektur szkolnych
Formularze do pobrania:
Daty i godziny projekcji:
Proponowane przez nas terminy spotkań znajdziecie Państwo w formularzu zgłoszeniowym.
Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań przy odpowiedniej ilości uczestników.
Cennik:
Karnet - 4 spotkania w cyklu: 32 zł
Zgłoszenia:
Agnieszka Balicka
tel: 503 052 511
e-mail: akademia@kinoagrafka.pl
Miejsce projekcji:
GIMNAZJUM
ścieżka: Krótka historia filmu
Film jest rozrywką. Wychodząc z takiego założenia chcemy pokazać młodym ludziom, że kino pełne jest wartościowych propozycji, pomimo ich komercyjnego potencjału. Pragniemy zarysować historię kina, zbudowaną na momentach przełomowych. Historię, która sprowokuje młodych ludzi do poszukiwania własnych ścieżek w gąszczu kina światowego.
Lekcja 1: POCZĄTKI KINA I JEGO TWÓRCY. | Klasyczny film niemy z muzyką na żywo

BRZDĄC | The Kid,
reż. Charles Chaplin, USA 1921, 60'
Film, który zapoczątkował koniec tradycyjnego slapsticu, aby złożyć podwaliny pod rozwój zupełnie nowego kina. Z jednej strony film pełen typowych dla burleski gagów, z drugiej dramatyczna historia trampa, który bierze pod opiekę porzucone dziecko. Filmem tym Chaplin rozpoczął realizację filmów pełnometrażowych i na stałe zapisał się w historii kina.
Pokaz z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu tapera, będzie doskonałą okazją do wprowadzenia w arkany wiedzy o początkach kina.
Lekcja 2: ZŁOTA ERA KINA DŹWIĘKOWEGO. | Klasyczna komedia

PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO | Some like it hot,
reż. Billy Wilder, USA 1959, 130'
Śmietanka amerykańskich aktorów z Jackiem Lemmon'em i Marylin Monroe na czele, w przezabawnej historii, w której to dwaj muzycy przebierają się w damskie ciuszki, aby uniknąć śmierci z rąk gangsterów.
Jedna z najwybitniejszych komedii w historii kina, będzie pretekstem do krótkiego zarysu rozwoju kina dźwiękowego, pojęcia gwiazdorstwa oraz gatunków filmowych.
Lekcja 3: KINO KONTESTACJI

HAIR | Hair,
reż. Milos Forman, USA 1979, 121'
20-letni Claude Bukowski przyjeżdża z Oklahomy do Nowego Jorku na posiedzenie komisji wojskowej. Na swojej drodze spotyka czwórkę hippisów - przypadek sprawia, że zostaje z nimi na dłużej. Odkrywa świat nieznanych wartości i narkotycznych uniesień. Świat braterstwa, równości i tolerancji. Rozbrzmiewa "Era wodnika". "Hair" powstało na podstawie brodwayowskiego musicalu. Początkowo obraz miał nakręcić George Lucas, a do ról epizodycznych przesłuchiwano nawet Madonnę i Bruce Springsteen'a.
Film posłuży za przykład do rozważań na temat zmian w kinie na przełomie lat 60/70, które stały się symbolem początku końca tradycyjnych gatunków filmowych.
Lekcja 4: KINO WSPÓŁCZESNE | Zabawa formą

ARTYSTA| The Artist,
reż. Michel Hazanavicius, Belgia/Francja 2011, 100'
Akcja rozgrywa się pod koniec lat 20. XX wieku, w czasie przełomu dźwiękowego w filmie. Koniec kina niemego był równocześnie końcem karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności. Czy słynny bohater kina przygodowego George Valentin podzieli los "wielkich zapomnianych"? Czy płomienne uczucie, które wybuchnie między nim a początkującą tancerką Peppy Miller zainspiruje go do walki o miejsce w świecie "nowego" Hollywood i ocali przed zapomnieniem oddanej kiedyś publiczności?