Formularze do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Proponowane przez nas terminy spotkań znajdziecie Państwo w formularzu zgłoszeniowym.
Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań przy odpowiedniej ilości uczestników.

Cennik:

Karnet - 4 spotkania w cyklu: 32 zł

Zgłoszenia:

Agnieszka Balicka
tel: 503 052 511
e-mail: akademia@kinoagrafka.pl

Miejsce projekcji:


Wyświetl większą mapę

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

ścieżka: Filmowe Lekcje Historii

Od chwili powstania, kino podejmowało wątki historyczne. Naszym celem jest pokazanie filmów, które nie skupiają się na konkretnych wydarzeniach, lecz podejmuję temat w szerszym kontekście. Ta swoista lekcja historii w kinie pomoże młodym ludziom zrozumieć zawiłości niedalekiej przeszłości.

Lekcja 1: POLSKA - TRUDNE LATA 70-TE

Czarny czwartek

CZARNY CZWARTEK. JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ,
reż. Antoni Krauze, Polska 2010, 100'

Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku.

Lekcja 2: PRAWA CZŁOWIEKA A INTERESY MOCARSTW

Krwawa niedziela

KRWAWA NIEDZIELA | Bloody Sunday,
reż. Paul Greengrass, Irlandia/Wielka Brytania 2002, 107'

Film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą.

Lekcja 3: BOHATERSTWO W OBLICZU WOJNY

Dzieci Ireny Sendlerowej

DZIECI IRENY SENDLEROWEJ | The Courageous Heart of Irena Sendler,
reż. John Kent Harrison, USA/Polska 2009, 95'

Historia Ireny Sendler, która przed wojną była pracownikiem opieki społecznej. Gdy powstało getto w Warszawie, niemieckie władze nie zgodziły się, by opieka społeczna docierała do mieszkających tam Żydów. Zezwalano jednak na udzielanie im pomocy medycznej. Sendlerowa przebierała się za pielęgniarkę i razem ze współpracowniczkami nosiła do getta jedzenie, leki i pieniądze. Po ogłoszeniu decyzji o likwidacji getta, wyprowadziła z niego około 2,5 tys. dzieci, ratując im w ten sposób życie.

Lekcja 4: TERRORYZM

Essential Killing

ESSENTIAL KILLING | Essential Killing,
reż. Jerzy Skolimowski, Wielka Brytania/Francja/Włochy/Belgia 2009, 116'

Nie wiemy, czy jest bojownikiem Al-Kaidy, czy niewinnym człowiekiem, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Mohamed, złapany przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, zostaje wywieziony do tajnej bazy w Europie Środkowej. Udaje mu się uciec z transportu. Teraz by przeżyć nie cofnie się przed najokrutniejszą zbrodnią.