Ścieżki tematyczne:

Przedszkole

Szkoła Podstawowa

Szkoła ponadpodstawowa

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy (pdf)

Regulamin (pdf)

Daty i godziny projekcji:

Istnieje możliwość indywidualnego doboru terminów spotkań.

Cennik:

Bilet na jedno spotkanie: 18 zł

Karnet na pięć spotkań: 75 zł

Zgłoszenia:

Łukasz Adamowicz
tel: 694 888 375
e-mail: akademia@kinozklasa.edu.pl

Miejsca projekcji:

Kino Agrafka


Wyświetl większą mapę

Kino KIKA


Pokaz KIKA na wiekszej mapie

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

ścieżka: Kręci mnie film

Zestaw filmów dobrany tak, aby wprowadzić uczniów w zagadnienie języka filmu na przykładzie obrazów należących do klasyki kinematografii. Ścieżka obejmuje spotkania dotyczące początków funkcjonowania medium, efektów specjalnych, dźwięku, koloru i poetyki kina klasy B, a jej celem jest ukazanie funkcji konkretnych elementów filmowej formy, ich ewolucji oraz relacji z systemem produkcyjnym, w którym są wykorzystywane.

Lekcja 1: Scenariusz

Żeby nie było śladów

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW | Żeby nie było śladów,
reż. Jan P. Matuszyński, Polska/Czechy/Francja 2021, 160’

Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania.

Lekcja 2: Reżyseria

Gisaengchung

PARASITE | Kumonosu-jo,
reż. Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019, 132'

Mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione.

Lekcja 3: Montaż

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje

NAJMRO. KOCHA, KRADNIE, SZANUJE | Najmro. Kocha, kradnie, szanuje,
reż. Mateusz Rakowicz, Polska 2021, 94’

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. W filmie Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane.

Lekcja 4: Muzyka

Ennio

ENNIO | Ennio: The Maestro,
reż. Giuseppe Tornatore, Włochy/Belgia/Niederlandy/Japonia 2021, 150'

Dokumentalna opowieść o jednym z największych kompozytorów muzyki filmowej. Ennio Morricone – włoski kompozytor i dyrygent. Był autorem muzyki do ponad 500 filmów. Ponad 40 z napisanych przez niego ścieżek dźwiękowych zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową. W roku 2007 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała mu honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Lekcja 5: Zdjęcia

Kupiec Wenecki

ŚCIANA CIENI | The wall of shadows,
reż. Eliza Kubarska, Polska/Niemcy/Szwajcaria 2020, 94'

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów.

Propozycje dodatkowe

Zabij to i wyjedź z tego miasta
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA | Zabij to i wyjedź z tego miasta,
reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2020, 88’

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie.