Program edukacji filmowej kina Agrafka

Szkoła Ponadgimnazjalna

Szkoła Ponadgimnazjalna: Cykl 2

Realizujemy cykl: Filmowe Lekcje Historii

Od chwili powstania, kino podejmowało wątki historyczne. Naszym celem jest pokazanie filmów, które nie skupiają się na konkretnych wydarzeniach, lecz podejmuję temat w szerszym kontekście. Ta swoista lekcja historii w kinie pomoże młodym ludziom zrozumieć zawiłości niedalekiej przeszłości.

Lekcja 1: DYKTATURA - DROGA DO TRAGEDII.
DYKTATOR | The Great Dictator, reż. Charles Chaplin, USA 1940, 126'
Pełna paradoksów i niezwykle odważna satyra na dyktaturę faszystowską, w której Charlie Chaplin postanowił zabawić się swoim scenicznym wizerunkiem, by przestrzec świat przed skutkami totalitaryzmu. Tym razem niezdarny Charlie Włóczęga jako żydowski fryzjer okaże się łudząco podobny do pewnego charyzmatycznego dyktatora, który jest tak wszechmocny, że ze strachu przed samym sobą musi trzymać się zasłony. Choć fryzjer i dyktator są kompletnie identyczni, tylko jeden z nich może stracić życie za to, że jest Żydem i brunetem. Jednak seria przypadków i pomyłek sprawi, że pewnego dnia role się odwrócą...
Scenariusz do filmu powstał w 1938 roku. Neutralne wówczas Stany Zjednoczone w wyniku dyplomatycznych działań Niemiec próbowały powstrzymać powstanie tegoż filmu. Jednak Chaplin doprowadził do realizacji dzieła, które okazało się niezwykle prorocze w kontekście II wojny światowej.

Lekcja 2: ROZUMIENIE PATRIOTYZMU. LOSY ZAPOMNIANYCH BOHATERÓW.
GENERAŁ NIL | reż. Ryszard Bugajski, Polska 2009, 125'
Historia generała Augusta Emila Fieldorfa (pseudonim "Nil"), który, jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej w czasie II Wojny Światowej Warszawie. Emil Fieldorf to bohater zapomniany. Skuteczna propaganda przez wiele lat zacierała prawdę o tym człowieku i najprawdopodobniej gdyby nie zmiany ustrojowe, jedynie historycy mieliby świadomość kim był legendarny "Nil". Fieldorf był żołnierzem Pierwszej Brygady Legionów, która walczyła z Bolszewikami w roku 1920. Brał, rzecz jasna, udział w obronie kraju podczas kampanii wrześniowej. W czasie okupacji był dowódcą Kedywu AK.

Lekcja 3: TRUDNE WYBORY - CZŁOWIECZEŃSTWO W OBLICZU WOJNY.
MUSIMY SOBIE POMAGAĆ | Musíme si pomáhat, reż. Jan Hrebejk, Czechy 2000, 110'
"Musimy sobie pomagać" to dramatyczna opowieść o bohaterze wbrew swojej woli, rozgrywająca się w małym czeskim miasteczku okupowanym przez niemieckich żołnierzy pod koniec II wojny światowej. Josef i Maria Ciek są bezdzietnym małżeństwem. Ona rozpaczliwie pragnie mieć dziecko, niestety jej mąż jest bezpłodny. Pewnego dnia przypadkiem spotykają młodego żyda o imieniu Dawid. Wplątani w nieprzewidziane okoliczności zmuszeni są udzielić mu schronienia. Stają się bohaterami całkowicie wbrew swojej woli.

Lekcja 4: SZTUKA WOBEC TOTALITARYZMU - TOTALITARYZM WOBEC SZTUKI
ŻYCIE NA PODSŁUCHU | Das Leben der Anderen, reż. Florian Henckler von Donnersmarck, Niemcy 2006, 137'
We wczesnych latach 80. znany dramaturg Georg Dreyman wraz ze swoją partnerką Christą Marią Sieland popularną aktorką tworzyli parę intelektualistów gwiazd w socjalistycznym NRD. Jednak ich poglądy i styl życia nie zawsze zgadzały się z doktryną partii. W domu podejrzanego o nielojalność wobec Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności Dreymana, założony zostaje podsłuch. Życie na podsłuchu jest czymś więcej niż tylko rozliczeniem z komunizmem. To również ważny głos w dyskusji o sztuce.

Harmonogram projekcji:

Szkoła Ponadgimnazjalna
©Copyright by FWKF Cyrk Edison